Opinie o książce

Konkurencyjna apteka

Katarzyna Kieszek , Specjalista ds. szkoleń w Ziko Apteka Sp. z o.o.

W moje ręce trafiła najpierw książka Rekomendacje w Aptece, a następnie pozycja Konkurencyjna Apteka. Funkcjonowanie aptek to temat dość delikatny, balansowanie między dobrem Pacjenta a „walką o Klienta, czyli jak utrzymać się na rynku. Obie książki dają wskazówki, jak profesjonalnie, zgodnie z etyką zawodu farmaceuty, wykorzystywać metody mające na celu zwiększyć rentowność aptek. Obie książki obfitują w konkretne przykłady, co sprawia, że treść, nawet dotycząca marż, staję się zrozumiała. Wszystkich zainteresowanych tematem: jak skutecznie prowadzić aptekę, aby generowała przychody, w dbałości o dobro Pacjentów, odsyłam do tych dwóch pozycji. Dodatkowym atutem jest kontakt z autorem i jego otwartość wobec czytelników, przez co nie jest tylko Panem z okładki, ale człowiekiem z krwi i kości.

Agnieszka Rozalska; Category Manager Prasa, Asortyment Apteczny w RUCH S.A.

Przeczytałam publikację Pana Krzysztofa Pytel pt. “Konkurencyjna Apteka” i bardzo polecam ją każdemu CatManowi. Jest napisana bardzo przystępnym językiem. Prezentuje przykłady oraz sposoby obliczeń. Może spokojnie służyć jako podstawa wiedzy z category managementu. Polecam ją nie tylko kupcom w sieciach aptecznych i punktach pozaaptecznych, ale także category managerom w firmach farmaceutycznych, bo prezentuje specyfikę apteczną.

Mgr farm. Piotr Miszczuk – Grupa Aptek Moderna Szef Działu Marketingu i PR

Tę książkę przeczytałem zaraz po zamknięciu „Rekomendacji w Aptece”… i nie zawiodłem się. Ba! Książka pokonała moje oczekiwania. Jest pełna bardzo konkretnego materiału i wskazówek jak prowadzić kategoryzację. W zasadzie śmiało można by zrobić z tego podręcznik akademicki, gdyby tylko na studiach farmaceutycznych były jakiekolwiek zajęcia z zarządzania. A nie ma (szkoda). Wielkim krokiem w przód byłoby więc zapoznanie się, przez osoby sprawujące pieczę nad kilkusettysięcznymi magazynami, z jakim zagadnieniem jest KATEGORYZACJA. Jednocześnie autor kładzie duży nacisk na (dla wielu obrazoburczy) pogląd, że CENA nie jest najważniejszym kryterium wyboru apteki przez Pacjenta. Niestety, książka nie jest wystarczającym medium dla takich treści. Po lekturze tej pozycji pozostaje niedosyt i chęć spotkania się na szkoleniu z autorem. Bo ta książka daje pewną teorię, ale tu bez praktyki ani rusz. Podsumowując, jest to według mnie, najlepsza książka biznesowa zorientowana na rynek apteczny. Nie przedstawia ona, po raz kolejny, podstaw przedsiębiorczości, a wprowadza wyższy stopień i koncentruje się na jednym, konkretnym zagadnieniu. I robi to w sposób prosty, przejrzysty i zrozumiały.

Aleksander Dymek – Kierownik Regionu Apteki Własne w Grupa Aptek Prima

Jestem już po lekturze! Doskonała publikacja dla właścicieli aptek i kierowników aptek! Szczególnie podobał mi się rozdział 11: Taktyki cenowe efektywne zarządzanie ceną i marżą. Bardzo dobre uzasadnienie tzw. “presji zapasu”. Sprzedaż większego opakowania nie równa się zmuszania do większej konsumpcji. Brawo! Książka napisana językiem bardzo zrozumiałym. Na minus trochę za dużo powtarzania podobnych tematów innymi słowami. Obowiązkowa lektura dla osób zarządzających aptekami. Gratuluje Krzysztofowi obydwóch publikacji!

Cezary Taraban – National Sales Manager w Paul Hartmann Polska Sp. z o.o.

Współpracowaliśmy z Krzysztofem podczas licznych szkoleń i treningów indywidualnych dla PH, KAM. Czerpię rozwiązania z obydwu książek “Rekomendacja w aptece” i „Konkurencyjna apteka”. Kalkulator ceny w użyciu cały czas.

Monika Szudrowicz – Kierownik Aptekarska Szkoła Zarządzania w Grupa NEUCA

Super!! Polecam książki Krzyśka.

Adrian Majorkiewicz – Sales Capability Manager w Reckitt Benckiser

Krzysiek, dzięki za inspirację i konkretną dawkę praktycznej wiedzy dla Teamu. Twoje książki i umiejętne wykorzystanie ich zawartości w praktyce już przynoszą efekty. Polecam każdemu, kto szuka praktycznego podejścia do zarządzania rynkiem pharmy w Polsce.

Opinie o książce

Rekomendacja w aptece

Mgr farm. Piotr Miszczuk Grupa Aptek Moderna Szef Działu Marketingu i PR

Z pewną nieufnością sięgnąłem po tę pozycję. O tym jak obsługiwać klienta (czy w aptece raczej Pacjenta) naczytałem i nasłuchałem się całkiem sporo i większość tych treści, z reguły, się po prostu powtarza. Z doskonalenia rozmowy z Pacjentem w aptece, zorientowanej na pomoc z jednoczesną efektywnością sprzedażową, zrobiłem swego czasu swoją ścieżkę kariery, dlatego ciekawość tego, czy znajdę w tej pozycji coś nowego wzięła górę. Będąc szczerym, nie jest to pozycja innowacyjna. Przekonuje ona jednak stylem, prostotą oraz świetnymi przykładami i objaśnieniami. Jednocześnie, autor nie stara się iść z nurtem farmaceutycznego (chorego według mnie) podejścia, że CENA jest najważniejsza dla Pacjenta. Wręcz przeciwnie! Pacjent idzie z duchem czasu (czego często nie można powiedzieć o aptekach) i obecnie oczekuje przede wszystkim JAKOŚCI. I „Rekomendacja w aptece” według mnie jest właśnie o jakości. Nie ważne czy rozumiemy ją w kontekście jakości porady, jakości produktu, czy jakości w sensie kompleksowości dostarczanych rozwiązań. Na niej autor stara się skupić uwagę czytelnika. Podsumowując, jeśli ktoś chciałby sięgnąć po książkę o obsłudze Pacjenta, to nie kojarzę lepszej pozycji na polskim rynku. Proszę jednak nie mieć złudzeń. Przeczytanie tej książki to nie będzie koniec drogi, a dopiero początek. Podobnie jak „Konkurencyjna apteka”, wywołuje ona potrzebę zobaczenia jak to przekuć na praktykę, najlepiej na szkoleniu.

Mgr farm. Sylwia Przegiętka

Witam. Przeczytałam Pana książkę „Rekomendacja w Aptece”. Książka jest niesamowita. Dla osób za pierwszym stołem powinien to być chleb powszedni. Wprowadzam w życie wszystkie przytoczone przykłady i rekomendacje i widać efekty…. Pacjenci są zadowoleni i bardziej ufni. Kierownik także jest zadowolony 😊. Z niecierpliwością czekam na wykład w Sopocie na który się wybieram. Do zobaczenia. Pozdrawiam.

Mgr farm. Małgorzata Kanarkiewicz; Kierownik w Apteki z Uśmiechem

Wrażenia po przeczytaniu książki super, aż szkoda że tak szybko się skończyła. Po pierwsze na pewno nie ma takiej drugiej na rynku. Moim zdaniem wstrzeliłeś się idealnie w zapotrzebowanie. Na studiach uczą nas prawa farmaceutycznego, farmakologii, technologii itd., ale nie uczą nas handlu ani marketingu. Dlatego dla nas laików – super. Napisana w jasny, klarowny sposób – wytłuszczone to co trzeba lub zaznaczone kolorem. Duży plus za ogromną liczbę przykładów (niektóre się powtarzają – to tylko moja jedyna uwaga). Dałam moim dziewczynom do przeczytania, bo ja za pierwszym stołem może przebywam z 10% mojego dnia w pracy. Wspólnie zainspirowane Twoja książką i tą ogromną studnią przykładów zrobiłyśmy sobie „ściągawkę” z rekomendacji do produktów. Często to ćwiczyliśmy na szkoleniu z Tobą, ale co zapisane to zapisane. Z otwartą Twoją książką, produkt po produkcie tworzyłyśmy przykładowe scenki i rozmowy z pacjentem. Super gratuluję! Dałeś radę i zainspirowałeś do działania innych! Brawo.

Mgr farm. Bartłomiej Kurz; Kierownik Regionu w Grupa Aptek Prima

Przeczytałem i jestem bardzo zadowolony bo faktycznie brakuje na rynku książek z branży aptecznej. Rynek tak szybko się zmienia więc cały czas musimy być na bieżąco. W bardzo prosty i przystępny sposób opisał Pan w książce jak nie wystraszyć Pacjenta  i przekonać Farmaceutów że jednak warto „kompleksowo” zająć się Pacjentem a nie tylko być „podawaczem” Gratuluje i mam nadzieję że będzie okazja spotkać się na sali szkoleniowej.

Adrian Majorkiewicz; Sales Capability Manager w Reckitt Benckiser

Krzysiek, dzięki za inspirację i konkretną dawkę praktycznej wiedzy dla Teamu. Twoje książki i umiejętne wykorzystanie ich zawartości w praktyce już przynoszą efekty. Polecam każdemu kto szuka praktycznego podejścia do zarządzania rynkiem pharmy w Polsce.

Monika Szudrowicz

Super!! Polecam książki Krzyśka.

Cezary Taraban; National Sales Manager w Paul Hartmann Polska Sp. z o.o.

Współpracowaliśmy z Krzysztofem podczas licznych szkoleń i treningów indywidualnych dla PH, KAM. Czerpię rozwiązania z obydwu książek “Rekomendacja w aptece” i „Konkurencyjna apteka”. Kalkulator ceny w użyciu cały czas.

Opinie o książce

Rozmowy Menedżerskie

Jacek Gębal; Dyrektor Ds. Współpracy z Aptekami; PEX PharmaSequence

Krzysztof Pytel w Rozmowach Menedżerskich przypomni Wam, że nie tylko warto się szkolić, co pewnie wiemy, ale warto wracać do niektórych szkoleń z wielu powodów. Np. z takich, że nasz mózg nigdy wszystkiego nie zapamięta, a dobre zarządzanie ludźmi powinno być podstawą każdej firmy, która chce cieszyć się nie tylko zyskami, ale i szacunkiem do swojej marki. Książkę polecam początkującym menedżerom, ale i tym bardzo doświadczonym. Znajdziemy w niej (m.in.) wiedzę o: zarządzaniu opartym o umiejętności i motywację pracownika, asertywnej i niekonfliktowej komunikacji, motywacji – docenianiu i motywowaniu, Reiss Motivation Profile. Po przeczytaniu mogę stanowczo stwierdzić, że jest to podręcznik menedżera “bez względu na wielkość i charakter zespołu, którym zarządzasz oraz branżę w jakiej działasz”. Dlatego serdecznie polecam i Krzysztofa i jego dzieło.

Maciej Włodarczyk Kierownik Działu Zakupów i Sprzedaży w Apteki z Uśmiechem

Przeczytałem kilka książek o zarządzaniu zespołem, ale ta książka jest pierwszą od jakiej powinno się zacząć! Bardzo dobrze napisana, zrozumiałym dla każdego językiem. Szybko się ją czyta, a treści w niej zawarte są uniwersalne i ponadczasowe. Warto mieć ją pod ręką, aby wracać do niej częściej, by przypominać sobie najważniejsze zasady prowadzenia rozmów. Dotyczy to rozmów, nie tylko z podwładnymi, przełożonymi, ale również podczas codziennych negocjacji z klientem, czy na co dzień w życiu prywatnym. Książka ta w mojej ocenie skierowana jest, nie tylko dla Prezesów, Managerów, Dyrektorów czy Kierowników, ale dla każdego, kto się chce rozwijać.

Aleksander Dymek Kierownik Regionu Apteki Własne w Grupa Aptek Prima

Tytuł książki jak również określenie przez autora docelowej grupy czytelników czyli menedżerów z większym lub mniejszym doświadczeniem sugerować może, że książka przeznaczona jest dla określonej grupy osób. Okładka książki informuje co prawda, że wiedza przyda się w każdej branży, ale wyraźnie wskazuje na osoby zarządzające zespołami różnej wielkości. Po przeczytaniu stwierdzam, że książka zawiera doskonałe wskazówki dla… WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW! Uważam, że każdy pracownik rozpoczynający pracę, któremu zależy na rozwoju swojej firmy powinien ją obowiązkowo przeczytać. Na dowód tego autor sam podaje w książce przykłady jak należy rozmawiać ze swoim szefem. Właściwa komunikacja, która stanowi siłę zespołów to nie tylko umiejętność, którą powinien posiadać manager. W pełni zgadzam się z Krzysztofem, dobra komunikacja pomaga zarabiać większe pieniądze, tworzyć skuteczniejszą i lepszą firmę. Publikacja napisana jest bardzo zrozumiałym językiem, brak w niej powtórzeń, które obserwowałem w poprzednich książkach Krzysztofa. Brawo! FUKO, SPINKA, Blanchard, SMART to pojęcia, które powinni poznać wszyscy pracownicy. Warto też, aby każdy pracownik poznał przedstawione w publikacji tzw.poziomy gotowości pracownika i wiedział jakiego stylu zarządzania oczekiwać w stosunku do swojej osoby. Mam w swojej bibliotece wiele książek, które uczyły mnie zarządzać zespołami ludzkimi, ale obserwując pracowników i osoby zarządzające stwierdzam, że szukając specjalistycznych rozwiązań często zapominamy o tym, co najważniejsze, czyli podstawach właściwej komunikacji werbalnej. Z pewnością często będę wracał do tej książki i rekomendował ją zarówno osobom zarządzającym zespołami, jak i również każdemu nowemu pracownikowi. Dla mnie pełna nazwa tej książki powinna brzmieć: “Rozmowy Menedżerskie… dla każdego”

Cezary Taraban; National Sales Manager w Paul Hartmann Polska Sp. z o.o.

Zacznę od pytania zadanego przez Krzysztofa, dlaczego ta książka powstała, po co na nowo odkrywać obszary, które nam osobom zarządzającym zespołami, są znane i zapewne powszechnie stosowane? Zanim rozpocząłem lekturę zastanawiałem się co jeszcze nowego w temacie zarządzania, komunikacji z zespołem można dodać, a tym bardziej w sytuacji, kiedy z tak dużym tematem mierzy się praktyk, autor wcześniejszych pozycji w zakresie zarządzania ceną, asortymentem czy metodami rekomendacji w aptece? Z książką spędziłem popołudnie zaraz po niedzielnym spacerze w lesie. Nie tylko ją przeczytałem, ale wielokrotnie wracałem do wybranych rozdziałów na nowo uświadamiając sobie jak ważne są poruszone w nich tematy i jak kluczowy mają wpływ na nasze zarządzanie. Przypomniałem sobie popełniane błędy, na nowo przeanalizowałem generujące je sytuacje. Kto z nas nie słyszał o FUKO, SMART czy o zarządzaniu sytuacyjnym? Krzyśkowi udało się w bardzo przystępny sposób połączyć znane nam już techniki i metody. Stwarza czytelną i jasną bazę do ponownej weryfikacji swoich kompetencji poprzez zaproponowane zadania rozwojowe i praktyczne przykłady, Krzysztof zmusza nas do ponownej refleksji. Książka uświadomiła mi, że znane mi metody mogą być z powodzeniem wykorzystywane w większości codziennych sytuacji zarówno w relacji z pracownikiem, przełożonym, a także z klientem lub współpracownikami. Mogą być stosowane zamiennie w zależności od sytuacji i efektu jaki chcemy osiągnąć. Tytuł książki nie jest moim zdaniem przypadkowy. Jeżeli w naszym zespole poznamy siebie nawzajem, dostosujemy nasz styl zarządzania odpowiedni do umiejętności i motywacji każdego z członków zespołu, nauczymy się ze sobą naturalnie komunikować z wykorzystaniem odpowiednich technik, zaczniemy jasno definiować swoje oczekiwania i określać cele, a także delegować zadania, gdy będziemy udzielać konstruktywnie informacji zwrotnej, to bardzo szybko zauważymy, że współpracując i naturalnie rozmawiając ze sobą realizujemy stawiane przed zespołem zadania. Jeżeli wspólnie szukamy rozwiązań, jesteśmy zaangażowani i otwarci na siebie to świadomie prowadzimy rozmowy menedżerskie.

Krzysztof, gratuluję kolejnej udanej pozycji. Szczerze polecam!

Książka jest bardzo dobra, nie próbujesz nic udowodnić lub robić inaczej, zrobiłeś espresso i dałeś narzędzia do przepracowania. Będę z nią pracował dla bycia lepszym 👍 Obowiązkowa lektura dla osób zarządzających aptekami. Gratuluje Krzysztofowi obydwóch publikacji!